Sabit çekirdek C ++ programcılarının çoğu nefret kullanıcı arayüzü programlama biliyorum. Bu beni şaşırtıyor, çünkü UI programlamayı son derece kolay, anlaşılır ve eğlenceli buluyorum.

Bu kolaydır, çünkü genellikle bir dikdörtgeni diğerinde ortalamaktan daha karmaşık algoritmalara ihtiyacınız yoktur. Anlaşılır çünkü bir hata yaptığınızda hemen görürsünüz ve düzeltebilirsiniz. Eğlenceli, çünkü işinizin sonuçları hemen görülebilir. Programı doğrudan şekillendiriyor gibi hissediyorsunuz.

Çoğu programcının UI programlama korkusu, UI tasarımı yapma korkusundan kaynaklandığını düşünüyorum. UI tasarımının grafik tasarım gibi olduğunu düşünüyorlar: ilginç piercingli siyah, yaratıcı, latte içen, siyah giysili insanların serin görünümlü sanatsal şeyler ürettiği gizemli süreç. Programcılar kendilerini analitik, mantıklı düşünürler olarak görürler: akıl yürütmede güçlü, sanatsal yargılarda zayıf. Bu yüzden UI tasarımı yapamayacaklarını düşünüyorlar.

Aslında, UI tasarımının oldukça kolay ve rasyonel olduğunu gördüm. Bir sanat okulundan derece ve neon-mor saçlar için bir tutku gerektiren gizemli bir mesele değil. Üzerinde çalıştığınız programların arayüzlerini geliştirmek için her yerde uygulayabileceğiniz bazı basit, mantıksal kurallarla kullanıcı arayüzlerini düşünmenin rasyonel bir yolu vardır.

Sana “Zen ve UI Tasarım Sanatı” vermeyeceğim. Bu sanat değil, Budizm değil, sadece bir dizi kural. Rasyonel ve metodik olarak düşünmenin bir yolu. Bu kitap programcılar için tasarlanmıştır. Bir menü çubuğunun nasıl yapılacağına ilişkin talimatlara ihtiyacınız olmadığını varsayıyorum; bunun yerine, menü çubuğunuza ne koyacağınızı (veya hiç birine sahip olup olmadığınızı) düşünmeniz gerekir. Size öğreteceğim tek bir temel aksiyom var, bu da tüm iyi UI tasarımına rehberlik ediyor ve hiç anlamak zor değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir